WIADOMOŚCI

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

A A A

01.03.2016

  

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z okazji święta w całej Polsce przygotowano z tej okazji mnóstwo wydarzeń i uroczystości.

O wywieszenie flagi w ten dzień apeluje Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski - Bądźmy tego dnia z żołnierzami wyklętymi i przypominajmy młodym pokoleniom o tym, że idee patriotyczne należy godnie pielęgnować. To jest dziedzictwo, które nas zobowiązuje. Niech ten dzień będzie wyrazem hołdy dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy i przywiązania do tradycji niepodległościowych oraz za krew przelaną w obronie naszej ojczyzny.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto państwowe, przypadające w dniu 1 marca – w rocznicę męczeńskiej śmierci siedmiu przywódców Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Żołnierze Wyklęci to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie ojczyzny, walcząc o wolność, prawo stanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych, z bronią w ręku przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Byli bezwzględnie zwalczani przez władze komunistyczne przy użyciu regularnych oddziałów wojska, milicji i aparatu bezpieczeństwa, ściśle współdziałających ze stacjonującymi w kraju siłami sowieckiej Armii Czerwonej i NKWD. Pomimo ogłaszanej amnestii, ujawniający się żołnierze i działacze byli nadal prześladowani i skazywani na karę śmierci bądź karę długoletniego więzienia. W 1989 r. szykany spotykały weteranów podziemia i ich rodziny, a prawda historyczna o Niezłomnych była fałszowana. Dopiero wolna Polska przywróciła im dobre imię i cześć.

 

 

 

do góry  |